Článok 1 - Kŕmenie

Začneme od kŕmenia. Niektorí skúsení koniari presne vedia, ako by mal vyzerať individuálne zostavený jedálníček pre každého koňa, ale začiatočníci väčšinou potrebujú pomocnú ruku práve od tých skúsených, aby svojmu miláčikovi nevhodným kŕmením neuškodili.

 

Základom kŕmenia by malo byť seno. Seno by malo byť poriadne usušené, bez plesnivých alebo zhnitých 

imgS7M0000101chuchvalcov. Ak je plesnivé, mali by sme to spoznať podľa zatuchnutej, práchnivej vône. Denná dávka krmiva pre jedného veľkého koňa, by mala byť 2% z jeho celkovej váhy, to znamená ak má kôň 600kg, mal by dostať 12kg sena na deň. Toto však neznamená, že kôň dostane 12kg sena v jednej veľkej kope. Mali by sme ho rozdeliť na 4 časti a kŕ

miť systematicky, čiže na prídel. Môžeme si to vysvetliť na jednoduchom príklade. Denný objem krmiva pre koňa( 12 kg ) rozdelíme na 4 približne rovnaké 3 kg kopy sena, ktoré dostane kôň ráno,na desiatu,na obed a na večeru. Objem žalúdka je        8-15l a kapacita 2kg. Konský žalúdok je navrhnutý tak, aby bol poloprázdny, nikdy nie plný ani prázdny.

Hlavná zásada pri kŕmení je: Kŕm s ohľadom na váhu koňa, až potom s ohľadom na pracovné zaťaženie, nikdy nie naopak! Každý kôň by mal mať prístup k pitnej a zdravotne nezávadnej vode Ad libidum 24/7.

 

Ďalšiu časť kŕmnej dávky by malo tvoriť jadro. Ale pozor, len v prípade, že to váš koník naozaj potrebuje! Najvhodnejšie jadro pre kone je ovos, pretože zloženie jeho živín je pre kone najoptimálnejšie (aj pre ich mikroflóru v črevách). Ovsené plevy podporujú peristaltiku čriev, pretože  sú  zdrojom vlákniny pre črevné baktérie a  nespôsobujú také črevné problémy, ako môžu vyvolať iné obilniny. Ovos napriek tomu môžeme podávať koňovi aj pri obmedzenom kŕmení senom (čo my rozhodne neodporúčame) a obvykle si na podávanie ovsa kone nemusia dopredu zv

ovosykať. Ostatné obilniny sú pre kone už menej vhodné (jačmeň, kukurica), pretože neobsahujú dostatok živín a vlákniny potrebných pre správne trávenie koní. Vlákninu pri takomto type kŕmenia je potrebné dopĺňať dostatkom sena či trávy. 

Ďaľšie obilniny, ako napríklad pšenica a žito, sú pre kone úplne nevhodné dokonca škodlivé krmivo. V prípade, že chceme kŕmiť koňa jačmeňom, mal by byť zmiešaný s ovsom a súčasne by sa malo do krmiva pridávať veľa sena. Na takýto druh krmiva si musí kôň postupne zvykať a to v malých dávkach .

Granule a müsli pre kone, sa podávajú koňom buď v závislosti od základnej kŕmnej dávky, ktorá obsahuje ovos/jačmeň a seno podľa uvedenej tabuľky na obale krmiva pre kone a podľa záťaže daného koňa. Müsli a granule pre kone ale môžeme zakomponovať aj do základnej kŕmnej dávky namiesto ovsa/jačmeňa, taktiež podľa tabuľky na obale krmiva pre kone. Nesmieme ale zabúdať na to, aby sme neprekročili odporúčanú maximálnu dennú dávku daného krmiva, v tom najlepšom prípade ju rozdeliť na rannú a večernú dávku, aby kôň nedostal príliš veľa energie z krmiva naraz.

 

 

Pri kŕmení krmivami pre kone odporúčame = Krmivá pre kone Cavalor , Höveler  , vysokokvalitné a veľmi chutné prírodné krmivá pre kone. Krmivá sa zameriavajú na prirodzenosť vo výžive koní a vytvárajú krmivá, umožňujúce zostavenie kŕmnej dávky, ktoré vyhovujú pri rekreačnom, športovom

 i pracovnom využití koní. V našej ponuke môžete nájsť krmivá pre kone Cavalor a Höveler                                                                                                                                                              

Každý kôň si okrem bežného kŕmenia, vyžaduje aj doplnkovú starostlivosť. Žiadnu konkrétnu starostlivosť o kone nesmieme zanedbať, či už sa jedná o kĺbové problémy, starostlivosť o kožu, poranenia, čistota ( šampóny a kondicionéry pre kone ), starostlivosť o kopytá, imunita, starostlivosť o močopohlavný aparát atď. Kŕmne doplnky podávame koňom v závislosti od ich špecifických vlastností. Pokiaľ má kôň problémy s imunitou, k bežnej kŕmnej dávke dostane špeciálny kŕmny doplnok pre kone na podporu/zvýšenie imunity. ( Odporúčame produkt Sirup – Imunita, doplnok pre kone TOPVET ). Ak má kôň problémy s kĺbmi ( napríklad s pukaním v kĺboch, s bolesťami kĺbov, atď), podávame kĺbovú výživu pre kone, ktorá sa vo väčšine prípadov podáva v mesačných alebo dvojmesačných intervaloch. ( Odporúčame produkt Sirup – Kĺbová výživa Artroregen EQ, doplnok pre kone TOPVET ). Zároveň odporúčame podávať kĺbovú výživu pre kone GELOREN HA podľa odporúčanej dennej dávky, uvedenej na príbalovom letáku tohoto doplnku pre kone. Potom sa spraví mesačná pauza, kedy nepodávame kĺbovú výživu pre kone GELOREN HA a po tejto pauze znovu začneme s podávaním mesačnej kúry. Práve z tohto dôvodu je nutné čítať si každý príbalový leták alebo nálepku na danom kŕmnom doplnku pre kone a dôrazne sa tým riadiť, aby sme koňovi neublížili. 

topvet-1

 

Doplnková výživa I. časť

V tejto časti  sa zameriame trošku podrobnejšie na doplnkovú výživu koní, v ktorej  možno robíte chyby, prípadne si rozšírite vedomosti,ktoré už v tejto oblasti máte. Začneme ľanovým semenom!

Ľanové semeno

Jedným zo starších používaných doplnkov výživy pre kone, aby mali krásnu a lesklú hrivu a srsť, je ľanové semeno. Ľanové semeno je kvalitným zdrojom nenasýtených mastných kyselín, olejov a cenných aminokyselín. Obsahuje vysokú koncentráciu esenciálnych nenasýtených mastných kyselín (nevyhnutných pre organizmus). Esenciálne znamená, že si ich organizmus koňa nedokáže sám vytvoriť a získava ich len z potravy. Táto skupina látok sa tiež nazýva polynenasýtené mastné kyseliny, alebo vitamín F.  Sú dôležité hlavne pre regulačné pochody v organizme, správnu funkciu bunkových stien, srdečno-cievneho systému a imunity.

Ľanový tuk obsahuje prevažne nenasýtené mastné kyseliny (80-90%), ktoré tvorí 20-30% kyselina olejová a linolová a 40-60% kyselina linoleová. Poskytuje teda Omega 3, 6 a 9 kyseliny v optimálnom pomere. Podobné zloženie obsahuje aj doplnok pre kone Omega-3 olej

Ľanové semeno obsahuje veľmi priaznivý sliz (šupka semienka), ktorý obalí žalúdok a črevá ochranným filmom. Sliz sa uvoľní v teplej vode, prípadne vriacej, nie je nutné semienko variť! Je veľmi vhodné zvlášť pri tráviacich problémoch žriebät a starých koní. R

ba_orig_3355948039_zvierata-krmivo-lanove-semeno-cele-25kg

ozomleté ľanové semeno je naviac vynikajúcim zdrojom vlákniny, ktorá zväčšuje objem stolice a olej v nej obsiahnutý zvláčňuje sliznicu. Doporučuje sa preto pri liečení zápchy a problémoch pri divertikulóze čriev.

Je to teda cenný zdroj mastných kyselín, aminokyselín ( zvl. Lyzínu ) a selénu. Má teda pozitívny vplyv na kožu, srsť, cievy a črevá.

Úprava ľanového semena – dôležité !:

Vašeho koňa navykajte na plnú kŕmnu dávku ľanu postupne, obsahuje okolo 40% tuku preto môže pôsobiť preháňavo.

Pred zkrmovaním je nutné ľanové semeno našrotovať alebo podrtiť – kôli tvrdej šupke je v celku i varené takmer nevyužiteľné (okrem slizu uvoľneného v teplej vode). Všetko cenné, čo ľanové semeno ponúka, je pre kone v nenamletej forme nedostupné. Veľmi vhodný je elektrický mlynček na kávu alebo ručný mlynček na mak. Nepripravujte si ho však na viac ako 3 dni dopredu. Kvôli vysokému obsahu tuku drvené ľanové semeno rýchlo žltne. V prípade že si ľanové semeno nameliete dopredu, uschovajte ho v mrazničke a pred zkrmovaním vyberte požadované množstvo. Takto skladované Vám vydrží mesiace!

Zbytočné obavy z otravy !

Kyselina kyanovodíková, ktorú obsahuje semeno ľanu, nie je závadná do množstva uvedeného v dávkovaní, čo je na dospelého koňa cca 120g. Takže sa nemusíte obávať že s nevareným semienkom svoje zviera otrávite. Zkrmujte pochopiteľne vmiešané do ostatného krmiva a vlažné, nie horúce!

Dávkovanie: Veľmi jednoducho sa primieša namleté semeno do krmiva, zvieratá ho majú spravidla radi. Pre kone je optimálne množstvo v surovom stave 50-120g denne. Pre žriebätá 50-80g. Väčšie množstvo sa musí variť 5-10 minút z dôvodu obsahu kyseline kyanovodíkovej.

 

Ďakujeme za pozornosť, dúfame že Vám náš článok o kŕmení a doplnkovej kŕmnej výžive pre kone bol užitočný, možno ste sa niečo nové dozvedeli, alebo osviežili staré poznatky. Informácie išli z našich hláv, teda kolektívu Farmavel a poznatkov, ktoré sme získali z čítania mnohých kníh o koňoch, článkov na internete a rozhovorov s koníčkármi, ale v neposlednom rade aj z našich osobných skúseností, získaných starostlivosťou o naše kone :)

 

Skúsenejší  koniari možno nebudú so všetkými informáciami prezentovanými v článku úplne súhlasiť, ale tak ako vy, aj my sme žiakmi tak múdrych zvierat, ako kone nepochybne sú.  :)

 

V prípade,že máte vlastné úžitočné poznatky,rady,skúsenosti, o ktoré by ste sa radi podelili s ostatnými milovníkmi koníčkov alebo  potrebujete  čokoľvek vedieť,spýtať sa napíšte nám na e-mail  info@farmavel.sk. Naši špecialisti na chov koní Vám radi poradia a pomôžu.